Směřování naší společnosti je něčím, co mnoho z nás odbude mávnutím rukou. S výjimkou určité skupiny lidí nás to příliš nezajímá, byť se na něm přímo podílíme. Platí to nejen o našem chování ve volbách, ale také o tom, jak se chováme venku, případně jak se projevujeme ve společnosti. Proč nás to ale příliš nezajímá? Protože věříme, že to na náš život nebude mít žádný vliv. Zkušenosti nám však říkají, že tomu tak ani zdaleka není.
Pravdou totiž je, že právě to, kam společnost směřuje, značně ovlivňuje život kolem nás, a to i v takových ohledech, kde bychom si to nepředstavovali. Jedním z nich je například dostupnost zboží v obchodech. Pokud například bude čím dál více veganů, pak je jasné, že nabídka masa bude menší. A to nikoliv kvůli nějakému vládnímu nařízení, nýbrž to vyplyne z prostého zákona nabídky a poptávky – žádný prodejce nebude mít na krámě zboží, které se neprodává.
Dále jsou to také věci, které se budou pouštět v televizi, ať už půjde o filmy, seriály či dokonce reklamy. Tyto totiž prakticky vždy kopírují dané trendy společnosti, neboť i pro ně je výhodné, když se na jejich program dívá co nejvíce lidí. I proto bychom se měli sami sebe ptát, zda se nám to, kam dnes směřuje, líbí.
Co ale můžeme dělat, pokud s tím z nějakého důvodu nesouhlasíme? Popravdě, záleží na tom, zda jsme se svým názorem v menšině či nikoliv. Právě většina totiž určuje, kam budeme dále kráčet. Zapomínat však nesmíme ani na to, že lidé jsou snadno ovlivnitelní. Je tedy třeba rozlišovat mezi vlastním názorem, a tím, co je nám v podstatě vnucováno, ať už jednou či druhou stranou.
V každém případě bychom se o to však měli rozhodně zajímat. Jedná se totiž o budoucnost, když už ne naši, tak našich dětí. A asi všichni budeme souhlasit, že v podstatě není nic důležitějšího, tedy alespoň pokud máme své dítě rádi.